Velice oblíbenými kartami pro výklad se staly taroty – možná proto, že se kolem nich vznáší určitá aura tajemství. Není jasné, odkud se tarot vzal, popularitu si však získal díky učencům, hermetikům a okultistům 19. a 20. století, kteří se tarotovými kartami často velmi podrobně zabývali. Z této doby také pochází – zřejmě nejznámější – Crowleyho tarot, nabitý symboly a odkazy.
Podle moderních přístupů má tarot sloužit spíš k poznání sebe sama, někteří lidé však věří, že díky němu dokáží nahlédnout alespoň do témat, která budou například v příštím roce ovlivňovat jejich život.
Tarotová sada se skládá z 22 karet tzv. Velké arkány. Tyto karty představují určité archetypy a v souhrnu zároveň kopírují jakousi duševní pouť – od naivního Blázna až po všeobjímající kartu Svět. Zde se můžeme setkat se silně symbolickými kartami, například Císařovnou, Mágem, Sluncem, Smrtí nebo Viselcem. Druhou částí sady pak tvoří 56 karet Malé arkány, které se dál dělí do 4 dalších skupin: Meče, Poháry, Hole a Pentakly (nebo také Disky či Mince) a které se používají v komplexnějších výkladech.
Výhodou výkladu z karet je, že kvůli němu člověk nemusí platit horentní sumy různým kartářkám, ale může se pokusit vyložit si je sám. Pro výklad tarotových karet je důležité především pochopení symboliky – je proto vhodné si něco z tohoto oboru nastudovat a zároveň si z mnoha tarotových sad, které se na trhu vyskytují, vybrat takovou, jejíž ilustrace a symbolika nám bude blízká. Přestože karty mají své jasně dané významy, pracují i s vaším podvědomím, ve výsledku je tedy důležité, jak na vás která karta působí a co se vám v souvislosti s ní vybaví jako první.
Karty však není nutné používat jenom jako (nejistý) prostředek k nahlédnutí do budoucnosti nebo zábavnému zkrácení dlouhé chvíle. Kvalitní sada tarotu může posloužit jako pomůcka v seberozvoji; některé archetypální karty se dokonce využívají při meditacích.