Proč bydlet na Vysočině
Bydlení ve městě už zdaleka není, co bývalo. Tento životní styl nabýval na významu zejména v době, kdy byl venkov doslova odstřižen od okolního dění, a to zejména díky problematické logistice a službám, které se venkovským oblastem spíše vyhýbaly. Není to tak dávno, co někteří lidé z venkova byli závislí na velmi omezeném zásobování, několika autobusových spojích nebo dokonce pouze na vlastním automobilu. Dnes vám přepravní společnosti dovezou doslova až před práh vašeho domu dokonce i potraviny a v podstatě lze takto pohodlně nakupovat prakticky cokoli. A máte-li zajištěné živobytí, kdy můžete pracovat z domova anebo podnikat či pracovat v místě bydliště, pak není opravdu důvod bydlet ve městě plném smogu a chaosu. A kulturní vyžití? Zas tak často jej nepotřebujete, snadno se za ním dopravíte, ovšem město vám nemůže poskytnout to, co např. Českomoravská vrchovina – čistý vzduch, nádhernou přírodu, klid a pohodu.
Nevýhody nájemního bydlení
V souvislosti s bydlením na Vysočině vás jistě napadá příměr vlastního objektu např. od stavebních firem z Vysočiny https://www.hbstavby.com/ s vlastním pozemkem. I když tu lze opatřit bydlení nájemní, je vlastní dům nesrovnatelně výhodnější. Pochopitelně, že tu jde o peníze, kdy nájemci hradíte do jeho kapsy poplatek, zatímco byste mohli investovat do něčeho, co vám patří, ale jde tu i o něco jiného – o jistotu střechy nad hlavou.
Mladým lidem nájemní bydlení může vyhovovat, mají stále dost sil, mohou častěji střídat zaměstnavatele a častěji se stěhovat, ale čím je člověk starší, má rád své jisté a navíc mu vyhovuje zázemí, na jaké je zvyklý – mezilidské vztahy, prostředí, zvyklosti atd. Problém pak nastane ve chvíli, kdy vám např. pronajímatel „přislíbí“ bydlení do konce života a mezitím se po třech letech situace změní a obdržíte výpověď, i když s řádnou výpovědní lhůtou. Je to další starost navíc, objednávat stěhováky a hlavně hledat zas další místo k nájemnímu bydlení, kde se po pár letech může situace opakovat.